Úvod Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza

 

Roztroušená skleróza (RS) je neurologické onemocnění, které postihuje centrální nervový systém (CNS), a to bílou hmotu mozku. Toto onemocnění je poměrně časté a propuká většinou v mladším věku, zhruba mezi 20 – 30 rokem. Není to však pravidlem, RS mohou onemocnět i starší lidé. Je zajímavé, že častěji postihuje ženy. Výzkum se zabývá příčinami této nemoci, které nejsou doposud zcela jasné. Projevuje se vznikem mnohočetných zánětlivých ložisek, které ničí ochranný obal některých nervových vláken tzv. myelin. Je to tuková tkáň, která chrání a vyživuje nervová vlákna a pomáhá urychlit  přenos vzruchů z CNS (centrální nervový systém) do různých částí těla. Pro RS je typické, že postihuje oblasti zodpovědné za čití, pohyb a koordinaci. Důvodem je nedostatečnost nebo úplná neschopnost přenosu vzruchu z CNS nervovým vláknem. Jedná se o tzv. autoimunitní onemocnění.

  

Proč se nemoc nazývá roztroušená skleróza?

Tento název se skládá ze dvou pojmů. Řecké slovo „skleros“ znamená tuhý a v tomto případě představuje ztuhnutí místa, které bylo napadeno zánětem. Je to podobné jako srůsty. Po odeznění zánětu zůstane jakási jizva. Protože zánětlivá ložiska se nachází na různých místech bílé hmoty, kde později zůstávají zatuhlinky, hovoří se o roztroušené skleróze. Zjizvení (skleróza) zhoršuje správný přenos informace.

Co je to myelin a jakou hraje roli při RS?

Myelin nebo také myelinová pochva je ochranný obal nervových vláken soudkovitého tvaru. Pro lepší představu si nervové vlákno lze představit jako šňůru s navlečenými korálky (myelinovými pochvami). Myelin nejen chrání a vyživuje vlákno, ale pomáhá i urychlit přenos informací z CNS ke svalům a smyslovým orgánům. Zánět napadá myelinové pochvy, které se rozpadají. Vlákno je obnažené, přenos informací se zpomaluje. Pokud se trhá či dokonce rozpadne i samotné nervové vlákno je přenos zcela znemožněn. Imunitní systém v tomto případě sehrává medvědí službu, protože z nějakého důvodu považuje myelin za nežádoucí a proto napomáhá jeho rozpadu. Z tohoto důvodu se RS považuje za autoimunitní onemocnění. Vlákno, které přišlo o myelinové pochvy se nazývá demyenilizované. Někdy to však není definitivní fází, protože některé myeliny mají schopnost se obnovit, nicméně přenos  u remyelinizovaného vlákna je zpomalen.



Další informace o léčbě RS najdete na roztroušená skleróza.cz

Jak onemocnění probíhá?

Pro RS je typické střídání období záchvatů (ataků) a období zdánlivého klidu. U některých pacientů mohou být záchvaty časté, u jiných se mohou projevit jen výjimečně. Tento proces je nepředvídatelný a proto i léčba či prevence je těžká. Při záchvatu je pacient léčen symptomaticky, aby se zmírnily příznaky onemocnění. Účinná léčba, která by vedla k úplnému uzdravení zatím není známa. Individuální je i průběh či intenzita jednotlivých záchvatů.

Projevy nemoci

Především se onemocnění projevuje únavou a celkovou slabostí. Může se dostavit dvojité vidění nebo porucha vidění na jednom oku (bývá zasažen oční nerv). Často se objeví poruchy čití na kůži končetin a trupu, nepříjemné svědění (např. v obličeji). Pacienti mají potíže při mluvení, cítí mravenčení, brnění a ztrnulost. Nemohou správně a dobře hýbat s končetinami, ztrácí nad nimi kontrolu. To se projeví nekoordinovaností pohybů. Dostaví se závratě a třes. Někteří jedinci mají potíže s řízením a kontrolou vyprazdňování při močení i stolici.

 

 

Předpokládané příčiny RS

  • Genetické dispozice
  • Trauma
  • Nadměrné množství olova či rtuti v těle
  • Alergie na lepek
  • Porucha metabolizmu tuků
  • Autoimunitní onemocnění
  • Přemnožení kvasinek v organismu
  • Nedostatek vitamínů
  • Pomalá virová infekce (např. po očkování)

Některé nemoci, např. otravy těžkými kovy, zhoubná anémie, nádor v míše se projevují podobně jako RS a proto je nutné je na začátku vyloučit.

Léčba RS

Při léčbě tohoto onemocnění se klade důraz na zklidnění psychiky a zlepšení fyzického stavu pomocí rehabilitace. Doporučuje se užívání doplňků stravy, které napomáhají obnovovat myelinová pouzdra. Příkladem je kyselina gamalinolenová (GLA), která je obsažena v pupalkovém oleji, vkombinaci s B vitaminy, jež pomáhají přeměnit GLA v prostaglandiny. Dále jsou vhodné vitamíny E,  C nebo zinek. lecitin, carnitin a C2A.

Nemocný by měl dodržovat dietu. Někdy se osvědčí i alternativní léčba, homeopatie. Žádoucí je i pravidelné, ale mírné cvičení.

Dieta při RS

  • Živočišné a nasycené tuky v omezeném množství, lépe vůbec
  • Z mléčných výrobků pouze kozí či ovčí mléko, případně nízkotučné jogurty
  • Vynechat rafinované uhlohydráty (bílý chléb, bílá rýže, koláče, sušenky)
  • Nesladit
  • Naopak používat oleje, které dodávají nutnou kyselinu linolovou
  • Pokud je zjištěna alergie na lepek, je nutno dodržovat bezlepkovou dietu
  • Vhodné jsou ryby, tak 3 x týdně
  • Často se doporučuje jíst tmavou zeleninu, zeleninové saláty a luštěniny
  • Dobré jsou ořechy,semínka a lněné semínka, zejména jejich olej
  • Maso v omezeném množství a jen libové
  • Pít alkohol ve výjimečných případech a v malém množství
  • Nekouřit !

 



TIP : příčiny, příznaky a jak se projevuje parkinsonova choroba je neurologické onemocnění, které nelze zcela vyléčit.

Závěr

Roztroušená skleróza je obávanou a nevypočitatelnou nemocí. Nemocného dokáže pořádně potrápit a negativně zasáhnout kvalitu jeho života na všech úrovních. Protože se dědičnost podílí na vzniku této nemoci, člověk, v jehož rodině byla dříve diagnostikována, by měl dbát na zdravý životní styl. Dostatečně relaxovat a udržovat organismus v dobré fyzické i psychické kondici.


Diskuse (36 komentářů)

petr, (01. 07. 2013 13:15) Reagovat
dobrý den,mám jedno velké trápení,žena má toto nemoc již cca 15let,.máme spolu dítě a na cestě druhý! tím nastal problém,na jaký jsem nebyl připravenej,je na mě zlá :sad: nemůžu se ji ani dotknout a pořád mě vyhazuje z domu! máte někdo takovou zkušenost,mám vydržet do porodu,zlepší se to? děkuju
lkmagie@seznam.cz, (19. 11. 2013 15:04) Reagovat
Dobrý den. RS mám zjištěnou 12 let. Někdy to je jako na houpačce, ale nechá se to zvládnout. Co se týká řízení, záleží na tom, jak se cítíte a jakou máte léčbu. Myslím tím třeba Baclofen, s tím za volant nelezte!! Jinak nám všem hodně štěstí! :-)
Markéta, (17. 12. 2013 09:37) Reagovat
Chci vědět, jak dlouho choroba může trvat. Jestli třeba i zabíjí, nebo jestli člověk v posledních týdnech života vůbec ví o světě. Děkuji
Inka, (19. 02. 2014 09:51) Reagovat
[Ahoj,mám RS 10 let. Je to velmi nevypočitatelná choroba,občas skončím na kapačkách, týdně si píchám Avonex.Ale když je vůle a člověk se moc nelituje, tak se s ní dá žít hezky. Nakonec jinou volbu stejně nemáme. Buď budeme hekat a naříkat ,a nebo se účastnit, i když se zaťatými zuby a trochou bolesti ostatních akcí a žít tak nějak jako zdraví lidi :-)A na vozíku skončit nemusíme, jak říkám, dnes je léčba v pokroku. Mám v sousedství paní, která má RS od 19 let, dnes jí je 65, je pohyblivá, cestuje, užívá si vnoučat. Takže nevěšet hlavu! A žít! :-)
Alisa, (31. 07. 2014 05:15) Reagovat
At this moment I am going to do my breakfast, later than having my breakfast coming again to read more news.Also visit my website: erekce a infarkt: http://erektilnidysfunkce.wordpress.com
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Roztroušená-skleróza.info
Kontakty